Category Archives: News

Junior Cross Country Races Inverclyde

Well done to all those who took part in the first Cross Country races of the season at Tower Hill Gourock on Sunday 22nd September 2019. Fantastic to see a good turnout of our youngest members!

Some great performances especially since it was some athletes first competition.

Well done to everyone especially the medal winners – full results can be found here

This slideshow requires JavaScript.

This slideshow requires JavaScript.

This slideshow requires JavaScript.

 

 

Club Winter Races

Monday 16 December – 4-mile Christmas Handicap

Location:

Cochrane Castle Community Centre,
Burns Drive,
(Quarrellton Road)
Johnstone
PA5 0HU

Please bring a prize along, first home picks a prize and so on so everyone leaves with a prize.

Thursday 26 December – Boxing Day Relay

Burn off some Christmas calories

Meeting Location: Kilbarchan Scout Hall

Please declare intention to run at the scout hall by 1pm, so that teams can be arranged

Tuesday 31 December – Donald Crawford Cup (11-mile handicap)

Meeting Location: Kilbarchan Scout Hall

  • Please arrive by 1pm
  • Race Starts: 1:30pm in Kilbarchan Park.
  • Map of route

Kilbarchan AAC results Update

Results for meeting

Glasgow AA Sprint Gala, Scotstoun, Wed 24 Jul 2019

  • A superb performance from Stephen Johnston first place in the U17 B Group 100m in a time of 11.04/+1.2

Westfield British Transplant Games, Newport Wales, 25 – 28 Jul 2019

  • A brilliant day on Thursday 25th for young Sam McKay, winning Bronze for his age group in the long jump at the Transplant Games.

Beach to Beacon 10K, Cape Elizabeth ME, USA, Sat 03 Aug 2019

  • 5 Callum Hawkins 28:55, 18 Derek Hawkins 30:50.

British League Division 2 – Scotstoun, Sat 03 Aug 2019

  • 110H 1 Andrew Murphy GLA 15.16/-0.2.
  • 400H 1 Connor Henderson GLA 53.1
  • HT 1 Andrew Costello GLA 54.99

EAP Open Meeting, Loughborough, Tue 06 Aug 2019

  • 400H 4 Connor Henderson 53.55.

Open Meeting, Grangemouth, Wed 07 Aug 2019

  • A 4th place for young Lewis Hannigan in the U17 3000m in a time of 9:11.94
  • In the women’s hammer competition Heather Fawcett had a throw of 48.33m.

Scottish Under-15 Championships, Grangemouth, Sat 10 Aug 2019

  • 5th place for young Sarah Dyer with a throw of 32.50.

Scottish Under-13 Championships, Grangemouth, Sun 11 Aug 2019

  • 1500 1 Oliver Patton 4:42.1

Scottish Under-20 Championships, Grangemouth, 10-11 Aug 2019

Cameron Wright claimed victory first in the 2000m steeplechase and then took an exciting 1500m final in the worst of the weather:

  • 1500 1 Cameron Wright 3:57.88
  • 2000S 1 Cameron Wright 6:01.21
  • 400H 3 Michael Cairns 57.46.

A clean sweep for Kirsty Costello in the javelin and women’s hammer competitions:

  • JT 1 Kirsty Costello 41.12 a PB
  • HT 1 Kirsty Costello (U17) 55.14 (4kg)
  • HT 2 Heather Fawcett 48.95.

Manchester International, Wed 14 Aug 2019

  • 110H 4 Andrew Murphy 14.95/+1.1.
  • 4×100 5 Thomas, Angus, Murphy, Mackenzie 41.08
  • Mile Event 4 Kerry MacAngus 4:48.84

Paisley 10K & Fun Run, Sun 18 Aug 2019

A good turn out from club runners, with Robbie Ferguson first runner from the club 7th in a time of 33.42 and first home in the fun run in 2nd place Josh McKinlay 09:45; congratulations to all who competed.

Paisley 10K Results – Sunday 18 August 2019

Place Time Name Category Chip
7 00:33:42 Robbie Ferguson M20-30 00:33:42
9 00:33:45 Graham Evans M20-30 00:33:45
10 00:33:50 Lewis Hannigan M19- 00:33:50
29 00:35:47 Gemma Rankin 00:35:45
43 00:36:51 Euan Carrick 00:36:45
58 00:37:46 Lewis Barclay M19- 00:37:46
70 00:38:13 Victor McGregor 00:38:11
73 00:38:19 David McNair M19- 00:38:19
83 00:38:46 Donald Petrie M60+ 00:38:42
111 00:40:12 Ryan Waldron 00:40:08
126 00:40:52 Grant Sandilands 00:40:38
207 00:44:03 Allan Stewart 00:43:56
216 00:44:36 Scott McGregor M20-30 00:44:33
330 00:47:20 Belle McCormack F19- 00:46:58
337 00:47:32 Tess McCormack F19- 00:47:09
354 00:47:52 Laine Alemu F19- 00:46:55
368 00:48:19 Glenn Duers M40-49 00:46:23
472 00:49:53 Robin Scott M60+ 00:48:08
1177 01:03:53 Catherine Wilson F60+ 01:03:17

Paisley Fun Run 2019  – Sunday 18 August 2019

Place Time Name Chip
2 00:09:46 Josh McKinlay 00:09:45
3 00:09:48 Oliver Patton 00:09:48
11 00:10:59 Ryan Fitzpatrick 00:10:59
12 00:11:00 Jack Kennedy 00:11:00
16 00:11:11 Chloe Cameron 00:11:11
17 00:11:16 Abbie Alemu 00:11:16
18 00:11:20 Connor Ingram 00:11:20
22 00:11:28 Ross Kennedy 00:11:28
27 00:11:37 Sarah Lyle 00:11:37
28 00:11:37 Evie Livingstone 00:11:37
29 00:11:39 Zara Redmond 00:11:36
31 00:11:39 Murray Wallace 00:11:38
32 00:11:40 Emily Gorman 00:11:40
35 00:11:46 Ailsa Carrigan 00:11:45
38 00:11:50 Nathan Fitzpatrick 00:11:50
40 00:11:52 Nathan Connor 00:11:50
43 00:11:56 Luis Cameron 00:11:56
46 00:12:01 Mollyrose McLoughlin 00:12:01
48 00:12:06 Daniel Bruce 00:12:05
49 00:12:07 Andrew Shorts 00:11:51
50 00:12:09 Cara McMinn 00:12:09
53 00:12:11 Ellie Nayar 00:12:11
50 00:12:09 Cara McMinn 00:12:09
53 00:12:11 Ellie Nayar 00:12:11
54 00:12:12 Charlotte Clark 00:12:11
55 00:12:12 Emma Gribben 00:12:09
73 00:12:35 Kaitlyn Laou 00:12:34
85 00:12:51 Sarah Jamieson 00:12:51
106 00:13:23 Joshua Hunter 00:13:01
116 00:13:35 Richard Forbes 00:13:34
145 00:14:12 Samuel Wylie 00:13:45
150 00:14:19 Liam Wilson 00:14:13
210 00:15:07 Lewis Cochrane 00:14:09
223 00:15:16 Declan Letford 00:14:15
315 00:16:15 Isla Miller 00:16:09
432 00:17:35 Megan Cowan 00:17:23
497 00:18:30 Harry Muir 00:18:21
675 00:20:10 Carl Dickel 00:19:01
1014 00:24:46 Lesley Dickel 00:23:37

Scottish Under-17 Championships, Grangemouth, 17-18 Aug 2019

  • 1500 1 Jack Patton 4:02.83
  • U17HT 1 Kirsty Costello 62.40
  • U17JT 1 Kirsty Costello 39.44

Scottish National Championships, Grangemouth, 17-18 Aug 2019

  • Men 100 – 4 Kade Thomas 10.86w
  • Men 200 – 1h3 Kade Thomas 22.36/+2.0
  • U20 5000 – 1 Cameron Wright 15:12.82
  • Three races in eight days saw Cameron make the trek to the top of the podium three times to collect gold in the U20 1500m steeplechase, the U20 1500m and then, on Sunday, the U20 5000m.
  • Cameron also won the Scottish U20 3000m title earlier this summer, now he is at four-in-a-row.
  • 110H – 1 Andrew Murphy 15.28/+1.9
  • 400H – 3 Connor Henderson 54.055; Michael Cairns (U20) 57.87
  • PV 2 Andrew Murphy 4.60
  • HT 5 Andrew Costello 54.45,
  • JT 4 Andrew Murphy 49.83
  • WHT -6 Heather Fawcett (U20) 48.36

Muller Grand Prix and IAAF Diamond League, Birmingham, 18 Aug 2019

  • W1500 5 Jemma Reekie 4:07.63

Throws Grand Prix, Livingston, 24 Aug 2019

  • At the final Grand Prix, a fine performance from our throwers, U17 Kirsty Costello 61.46m.
  • Young Sarah Dyer U15 had three PB’s in a row with the best her last throw of 36.72m.
  • Andrew Costello U20 with
    • throw of 52.68m
    • 7.26k hammer
  • A double celebration for Andrew who was awarded the Alan Bertram Trophy for “Commitment, Potential and Performance”.

British Championships, Birmingham, 24-25 Aug 2019

  • Jemma Reekie took silver in the Women’s 1500m to book her slot for the World Championships in Doha with a run of 4:23.41.
  •  Kerry MacAngus was also competing in the finishing 12th in Heat 1 with a time of 4:26.71.

Shettleston Harriers Open Meeting, Crownpoint, 27 Aug 2019

  • 100 (B) Alex Connell U17 11.34/+1.8.
  • 1500 (C) 4 Oliver Patton U13 4:31.49

Weltklasse/IAAF Diamond League, Zurich, 29 Aug 2019

  • W1500 finishing in 11th position Jemma Reekie with a time of 4:05.34.

Twilight Invitation Meeting, Tonbridge, England, 30 Aug 2019

  • Triathlon 3 Andrew Murphy 2072 (53.42 JT, 1.82 HJ, 50.56 400

Men’s Scottish League, Grangemouth, 31 Aug 2019

Division 2

Results – Giffnock 326, Lasswade 254, Law 201, Pitreavie 199, Clydesdale 157, Kilbarchan 136, Inverclyde 97, Whitemoss 61.

League Lasswade 33, Giffnock 32, Law 27, Pitreavie 21, Kilbarchan 21, Clydesdale 18, Inverclyde 10, Whitemoss 9, Arbroath 1.

England Athletics Under U15 Championships, Bedford, 31 Aug/1 Sep 2019

  • U15B 1500 13h1 Oliver Patton (U13) 4:35.42.

England Athletics Under 17 Championships, Bedford, 31 Aug/01 Sep 2019

  • U17M 200 4 Stephen Johnston 50.02.  3000 8 Jack Patton 8:57.471.  HT 1 Kirsty Costello 61.42.

New Season starts 01 September 2019

SkyHigh Pole Vault, Pitreavie, Sun 01 Sep 2019

  • PV Andrew Murphy 4.51.

Tuesday 03 Sept 2019

Congratulations to the three Kilbarchan athletes who have been selected to take part in the 2019 IAAF World Championships, which begin later this month in Doha, Qatar from September 27-October 6.

  • Callum Hawkins (Marathon)
  • Jemma Reekie (1500m)
  • Steph Twell (10,000m)

IAAF World Challenge Meeting, Zagreb, Croatia, Tue 03 Sept 2019

  • W1500 3 Jemma Reekie 4:09.21.

 Throws Fest, Lee Valley, Sat 07 Sept 2019

  • U17W HT 1 Kirsty Costello 58.14.

 Great North Run, Sun 12 Sep 2019

  • Callum Hawkins came home in fourth place in 60.39 less than 40 seconds outside his PB for the distance.
  • It was a good day for the Hawkins family as Derek Hawkins also posted an excellent time in 14th place – with his 64.13 run his best for a half for three years and second in the Scottish rankings for 2019.
  • Completing a trio of Kilbarchan AAC performances, Steph Twell ‘warmed up’ for her 10,000m track assignment in Doha with a half marathon PB of 70.52 to finish in tenth place; that’s a run that elevates Steph to third on the Scottish all-time list in terms of half marathon times.

WORLD’S 🌍 here we come!

Congratulations to the THREE 3️⃣ Kilbarchan AAC athletes that have been selected to represent Great Britain 🇬🇧 at the World Champions in Doha 🇶🇦

Callum Hawkins will run the marathon

Jemma Reekie has been selected for the 1500m

And Steph Twell will run the 10000m

Well deserved to all three who have shown that hard work and determination pays off!

Best wishes from everyone at

💛🖤💛Kilbarchan AAC 💛🖤💛